HARRY POTTER&FANFICTION
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Kedvenc linkjeim
 
Szereplk
 
Hrlevl
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
Legendk
 
Fleur Delacour

 
A Kamlis Hlgy
 

A Kamlis Hlgy

 

Kornak legnnepeltebb s legkapsabb kurtiznja volt. Br Marie Duplessis megosztotta kegyeit Prizs sok gazdag s nemes frfija kztt, tarts hrnevt egy elszegnyedett ifjval val viszonynak ksznheti.

A magas, szles vll ifj - szoksa szerint vlasztkosabban ltzve, mint anyagi helyzete megengedte volna - egsz napi vidki lovagls utn sznhzba ment bartjval Prizsban. A Theatre des Varietes-ben Alexandre Dumas nem annyira a sznpadot, mint a pholyokban tartzkod vonz nket figyelte sznhzi ltcsvvel.

Ezen a szeptemberi estn az ri trsasg peremvidkn l prizsi flvilgi hlgyek jcskn jelen voltak. Br kegyeiket rendszerint idsebb, gazdag urak lveztk, ezek a lnyok valjban jkp, az se baj, ha szegny ifjak igaz szerelmre svrogtak. Legalbbis ez volt az affle ifjak szilrd meggyzdse, mint a hszves Dumas.

Az egyik n klnsen megragadta a kpzelett. “Magas volt, nagyon karcs, fekete haj, az arca rzss fehr - rta ksbb. - Kis feje hosszks vgs szemvel mintha porcelnbl lett volna, mint a japn nk. Tekintete azonban bszke s eleven termszetrl rulkodott... Olyan volt, mint egy drezdai porcelnfigura." A n, akit ilyen elragadtatottan jellemez, Marie Duplessis, a kor leghresebb kurtiznja volt.

A n is felfigyelt Dumas-ra, minthogy jelt adott bartnjnek, Clemence Prat-nak, akit a fi is ismert.

Az elads vgeztvel Madame Prat szvlyesen meghvta az ifjakat otthonba, amely kzvetlenl szomszdos volt Marie-val a divatos boulevard de la Madeleine-en. Kisvrtatva Marie az ablakon tszlt szomszdnjnek, hogy unja grfi ltogatjt s trsasgra vgyik. Madame Prat tsietett, nyomban a kt ifjval.

A grfot rvidesen kiutltk, Marie pedig ksi pezsgs vacsort szolglt fel hrom vendgnek. Az tkezs vge fel khgsi roham vett rajta ert, s kiment a szobbl.

Dumas utna ment, s lerogyva tallta egy kereveten. A mellette lev ezsttlban vres volt a vz.

- Nagyon szenved ? krdezte a fi.

- Alig. Megszoktam mr. - felelte a szp hlgy.

- Megli magt, asszonyom - trt ki a fi.

- Mi ez a hirtelen rajongs ? Csak nem szeretett belm ? - krdezte a n.

A fi habozott, a n azonban kiknyszertene belle a vallomst, de elre figyelmeztette a kvetkezmnyekre.

- Vagy visszautastom, s akkor n megharagszik rm, vagy pedig elfogadom, s akkor nagyon szomor kedvese lesz... olyan n, aki beteg, ideges, szomor, vagy ha vg, akkor vgsga mg a bnatnl is szomorbb.

Alexandre Dumas s Marie Duplessis megismerkedse 1844 szn trtnt. Rvid s keserdes romnc kvette. A fenti prbeszd a ngy vvel ksbb megjelent npszer regnybl, A kamlis hlgybl val.

Egy kurtizn lete

Alphonsine Plessis Dumas-val egy vben, 1824ben szletett egy parasztgazda lnyaknt, aki a szbeszd szerint eladta t a cignyoknak. Vgl Marie Duplessis nven Prizsban tnt fel mint varrn. Nem sokig kellett varrnia, finom szpsge hamarosan magra vonta egy vendgls figyelmt, aki egy lakosztlyban helyezte el. Els szeretjt nemsokra Guiche herceg vltotta fel, egy gazdag aranyifj, aki otthagyta a hadsereget a prizsi megyetemen folytatott nvleges tanulmnyai kedvrt. A herceg kedveseknt Marie Duplessis a prizsi trsasg gonosz nyelvnek s szmos remnybeli udvarl ostromnak clpontja lett. Mindssze tizenhat ves volt.

Nappal kikocsizik a fogatn, estnknt sznhzba vagy operba, utna csillog sszejvetelekre jr, vagy romantikus randevkra olyan urakkal, akik szeretnnek hozzjrulni ltfenntartsa kltsgeihez - ilyen egy kurtizn lete. Marie szolglatait hamarosan gy megfizettk, hogy lltlag szzezer aranyfrankot klttt vente fnyz letmdjra.

Gynyr ruhkban jrt s virgokkal vette krl magt. A rzsa illattl azonban szdlt, gy inkbb szagtalan kamlikat viselt, s a hzt is e knyes virgokkal tlttte meg, mgnem egy brlja szavaival “kamlibl lev erdtmny zrta krl".

Marie, aki intelligens s mvelt volt, elolvasta, ksz is volt megvitatni tekintlyes knyvtrnak minden ktett, s kitnen zongorzott. Egyetlen hibja, vallotta be, az lland hazudozs volt. De ezt meg vgan elintzte azzal a szemtelen megjegyzssel, hogy “a hazugsg fehrti a fogakat".

Amikor Dumas-val megismerkedett, az reged de Stackelberg grf tartotta ki, mert - Marie ezt hazudta j szeretjnek - a grfot meghalt lnyra emlkeztette.

A Dumas-nak szentelt estkrl azt ldtotta a grfnak, hogy Zlia bartnjvel tlti. Ktsgkvl volt egy harmadik szeretje is, Perregaux grf szemlyben, akirl egyikknek sem beszlt. Rajongi azonban abban egyetrtettek, hogy Marie-nak arany szve van. Mgis mintha valami zte volna egyik frfitl a msikig, “megszllottan vgyott a bkre, nyugalomra s a szerelemre", mondta rla egy kortrsa. Marie divatosan sovny volt s spadt, maga az idtlen szpsg. De ugyanakkor beteg is, aki rettegett attl, hogy fiatalon fog meghalni.

Nhny hnapi boldog szerelem utn Dumas kezdett eltvolodni Marie-tl - br a lny felajnlotta neki szinte bartsgt, ha mr szeretnek nem kell.

1845. augusztus 30-n rta meg a lnynak szakt levelt: “Nem vagyok elg gazdag, hogy gy szerethessem, ahogy szeretnm, sem elg szegny, hogy gy szerethessen, ahogy n szeretn... n tl jszv ahhoz, hogy ne rten meg, mi ksztetett e levl megrsra s tl intelligens ahhoz, hogy ne bocstana meg nekem."

A bntets

Amikor maghoz trt, miutn Dumas elhagyta, Marie Duplessis elszr Liszt Ferencnl, a zeneszerznl vigasztaldott. Aztn 1846 elejn elfogadta Perregaux grf meglep hzassgi ajnlatt. Londonban hzasodtak ssze, februr 21-n.

Volt, aki gy vlte, hogy a grf egyszeren megsznta Marie-t, amirt oly gyorsan esik ldozatul a tdbajnak.

Prizsba val visszatrsk utn hamarosan kln kltztek, s Marie rvidesen magra maradt - nem lvn mr elg ereje a trsasgi let forgataghoz, el kellett adogatnia mindent, hogy a hitelezit lecsillaptsa. Hlszobjba egy kis trdeplzsmolyt lltott magnyos htathoz, vgl papot hvatott, hogy a rmai katolikus egyhz szertartsa szerint felvegye az utols kenetet. A huszonhrom ves kurtizn 1847. februr 3-n halt meg, mikzben odakint a karnevli drid rsztvevinek harsny nevetse s dalolsa verte fel a boulevard de la Madeleine csendjt.

Ez id alatt Dumas apjval, az idsebb Alexandre Dumas-val - a Hrom testr s a Monte Christo grfja nnepelt rjval - Spanyolorszgban s Algriban utazgatott. Dumas tban hazafel rteslt Marie hallrl.

Elstlt ahhoz a hzhoz, ahol annak idejn megismerkedtek, s amely annyi romantikus tallkjuk sznhelye volt, s megltott egy kzlemnyt, amely a laksban maradt ingsgok rverst hirdette. rtkesebb trgyat nem engedhetett meg magnak, gy Dumas berte azzal, hogy megvett egy aranylncot, amit Marie hajdan a nyakn viselt. Az rvers amgy nemcsak hogy fedezte Marie tartozsait, hanem mg egy kisebb rksgre is futotta belle kedvenc normandiai unokahga szmra. A vgrendelet egyetlen kiktse az volt, hogy az rks soha nem jhet Prizsba, amelynek ksrtsei oly vgzetesnek bizonyultak nagynnje szmra.

A bnat ihlette remekm

Alexandre Dumas mjusban kivett egy szllodai szobt, jraolvasta Marie hozz rott leveleit, s nekiltott, hogy megrja regnyt, amely vilghrv tette.

A kamlis hlgyben egy Marguerite Gautier nev kurtizn feladja csillog prizsi lett, s fiatal szerelmvel, Armand Duvallal vidkre kltzik. Idilljket Armand apja szaktja meg, aki ktsgbe vonja Marguerite fia irnti rzelmeinek szintesgt.

Minthogy lepnzelni nem tudja, knyrgni kezd a lnynak, hogy a csald j hre rdekben szaktson a fival: nem tallhat megfelel partit a lnya szmra, amg a fia egy ilyen rossz hr nszemllyel l egytt. A lny szomoran hagyja el Armand-t, azt mondva neki, hogy egy fiatal nemest szeret a vrosban. A kurtiznok viharos lethez val visszatrs azonban gyorsan felemszti a tdbeteg erejt.

A tragikus sors Marguerite mr a halln van. A ktsgbeesett Armand tl ksn szerez tudomst apja rmnyrl, br ahhoz mg idben rkezik, hogy Marguerite az karjai kztt zuhanjon a vgs ntudatlansgba.

1848-ban megjelent A kamlis hlgy s risi sikert aratott, az ifjabb Dumas-t valsggal ostrom al vettk a hivatsos drmark, hogy mvt hadd rjk t sznpadra. Ehelyett visszavonult egy vidki hzba, s lzas gyorsasggal maga rt belle szndarabot.

Apjt krte meg, hogy lltsa sznpadra abban a sznhzban, amelynek lland szerzje s igazgatja volt, az idsebb Dumas azonban hevesen tiltakozott. A darab trgya nem alkalmas sznpadra, ne is lmodjon az eladsrl - mondta a finak. A fi rvette, hogy legalbb olvassa el a kziratot.

- Nagyon j - mondta az regr, miutn elolvasta az els felvonst. A fit elszltotta valami ktelessg, s apjt magra hagyta a kzirattal. Mikor visszatrt, knnyek kztt tallta az reget. “des fiam - kiltott fel. - Mekkort tvedtem ! Ennek a darabnak sznpadon a helye..."

A darab premierje 1852-hen volt, sikere mg a regnyt is tlszrnyalta.

Marie Duplessis-t azonban Guiseppe Verdi tette igazn halhatatlann, aki e darabra komponlta a La Traviata cm, taln legnpszerbb operjt. Marie emlkezete tnylik a XX. szzadra is, t film is kszlt Dumas meghat trtnetbl, amelyek kzl a Greta Garbval, 1936-ban forgatott Camille lett a leghresebb.

 
ra
 
By Fedra James
 
Susan Kreber
 
Szavazs
Mit szeretnl a hetedik rszben?

Harry gyzze le Voldemortot
Piton haljon meg
Sirius trjen vissza
Sirius trjen vissza, Piton legyen j
Mg a hatodik rszt sem olvastam
Harry haljon meg
Nem rdekel, szerintem az j rszek mr nem jk.
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Vegyes HP
 
Chat
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!