Rme s Jlia
A kritikusok s a kzvlemny egyetrtenek abban, hogy Shakespeare mve, a Rme s Jlia minden idk legmegkapbb szerelmi trtnete. Vajon valban ltek-e a “gonosz csillagzat" alatt szletett szerelmesek ? Vagy az egymssal vetlked Montague s Capulet csaldok valami egszen msnak a jelkpei lennnek ?
A szp Verona trul itt elnk / Hol kt jeles csald vetlkedett. / s gyllsg j csatkon g / s polgr-vr szennyez polgr kezet / Vad vrkbl egy baljs pr fakadt: / Gonosz csillagzatok szlttei..."
E szavakkal kezdi William Shakespeare halhatatlan tragdijt, a vilgirodalom taln leghresebb szerelmesprjnak mesjt.
Bemutat eladsa 1595-ben volt, azonnali s elspr sikert aratott Londonban is. 1597-ben megjelent els nyomtatott kiadsnak cmlapjn ez a mondat szerepelt: “Sokszor (s nagy sikerrel) nyilvnosan eladatott."
A drma npszersge az elmlt csaknem ngy vszzad alatt egy szemernyit sem cskkent.
A darab els jelenetben Rme, az ifj Montague a dlyfs Rozlia utn epekedik, akibe - gy kpzeli - szerelmes.
Meghallvn, hogy a lny az ellensges Capulet hzban tartand blba kszl, Rme s bartja, Mercutio larcot ltenek, hogy hvatlanul jelenjenek meg a mulatsgon. Ott Rme megpillantja Jlit, Capuletk tkletes szpsg lenyt, aki mg nincs tizenngy ves.
A kt fiatal abban a szempillantsban egymsba szeret, br Rmenak komor elrzete tmad, hogy mindent elspr szenvedlybl majd tragdia fakad.
Amikor Jlia megtudja, hogy a kedves ismeretlen ppen egy Montague, siratni kezdi a sorst:
Hov ragadtl szrnyeteg szerelmem.
Hallos ellensgem kell szeretnem.
A bl utn Rme belopakodik Capuletk gymlcssbe, s az ablakon t kihallgatja, amint Jlia megvallja szerelmt az jszaknak:
, Rme, mrt vagy te Rme ?
Tagadd meg atyd s dobd el neved !
S ha nem teszed: csak eskdj kedvesemm
S majd n nem leszek Capulet tovbb.
Rme ekkor ellp a sttbl, s az elbvlt szerelmesek megfogadjk, hogy semmibe vve a csaldjaik kztt dl dz ellensgeskedst titokban sszehzasodnak.
Gondolvn, hogy e frigy majd vget vet a Montague-ok s a Capuletek gyllkdsnek, a jhiszem, naiv Lrinc bart beleegyezik, hogy msnap sszeadja ket. Menyasszony s vlegny nem maradhat egytt az eskv utn, de megbeszlik, hogy az jjel tallkoznak annl az ablaknl, ahol elszr fogadtak rk szerelmet. Boldogsguk azonban kurta ltre tltetett, hamarosan megkezddik a szerencstlen vletlenek sorozata.
Az eskvrl hazafel menet Rme egy Mercutio s Jlia harcias unokatestvre, Thybalt kztt zajl szprbajba csppen. Thybalt provoklja, de Rme nem akar harcolni jdonslt sgorval. Mercutit megdbbenti Rme ltszlagos gyvasga, s kardot rnt, de Thybalt hallosan megsebesti.
- Pokolra mind a kt famlit ! - kiltja haldokolva.
Rme bosszt ll bartja hallrt, s leszrja Thybaltot - a herceg ezrt szmzi Veronbl.
Tvozsa eltt Rme Jlival tlti az jszakt, de hajnalban el kell vlniuk. Amikor frje leereszkedik a ktlhgcsn, Jlinak rmes vzija tmad:
Amint ott lenn llsz, gy nzel rem,
Mint egy halott a kripta mlyirl.
Rme Lrinc bart tancsra elmegy Mantovba, hogy ott vrja be, amg kzzteszik a titkos eskvt. A bart mg mindig meg van gyzdve arrl, hogy ez majd vgre bkt szerez a kt dz ellensg kztt.
Kzben Jlit srgetik a szlei, hogy nyjtsa kezt krjnek, Prisnak, a veronai herceg sgornak.
Jlia Lrinc barttl kr tancsot, hogy ne essen a bigmia bnbe. A bart altat italt ad neki, ami negyvenkt rra tetszhalott teszi. El fogjk temetni, mondja a bart, meg majd rtesti Rmet, aki rte jn, s magval viszi a szmzetsbe.
A tervbe azonban hiba csszik, mivel Rme nem kapja meg a bart levelt. Az ifj Montague hrt veszi felesge hallnak s temetsnek. Titokban visszatr Veronba, s belopdzik a Capuletek csaldi srboltjba. A menyasszonyt sirat Prist tallja Jlia ravatalnl, s megvv vele. Pris meghal. Rme megcskolja a holtnak vlt Jlia hideg ajkt, s beveszi a mrget, amit magval hozott. Jlia maghoz tr, s megtallja frje holttestt. Megrtve, hogy mifle jtkot jtszott velk a vgzet, Rme trvel szven szrja magt. A tragdia helysznre siet Montague s Capulet csaldnak a herceg elmarasztal szavait kell meghallgatni: gylletk eredmnye ez a ketts hall. Vgl a rivlisok bkt ktnek, s megfogadjk, aranybl emelnek szobrot a kt fiatal emlknek. A darab a herceg szavaival zrul:
Mert knnyel jegyzi majd a krnika,
Hogy lt s halt Rme s Jlia.
ltek-e egyltaln ?
A fiatal szerelmesek alakja oly letteli s elbvl, trtnetk olyan szvbe markol, hogy a sznhzi s olvaskznsg hajlamos elhinni, hogy a tragdia cselekmnye valsgos esemnyeken alapul. Shakespeare itliai kortrsa, Girolamo della Corte meg volt gyzdve a trtnet valdisgrl, s Verona trtnetrl szl mvben magabiztosan, de nmikpp nknyesen 1303-ra tette a szerelmespr tragikus hallnak idpontjt. Maga Shakespeare, de legalbbis a kiadja nem hivatkozott trtnelmi elkpekre. Az 1597-es nyomtatott kiads “zsenilisan kiagyalt" tragdinak nevezi a darabot.
Az irodalomtudsok rmutatnak, hogy az effle balsors sjtotta szerelmesek trtnete mr egyes kori szerzk mveiben is megtallhat. Pldaknt emltik a grg Xenophn Ephesziosz i. sz. II. szzadbl szrmaz elbeszlst, melynek cme Anthia s Abrocomas. Shakespeare azonban, gy tnik, sokkal kzelebbi forrsbl mertett.
A Rme s Jlia trtnethez nagyon hasonlt beszl el Massuccio Salernitano 1476-ban rt Novellinja, amit tven vvel ksbb Luigi da Porto is megrt.
Az nemrg felfedezett rsban a “nemes szerelmesek"-et Rmenak s Giuliettnak hvjk, s Shakespeare mvnek minden lnyeges mozzanatt tartalmazza: kt ellensges veronai csald, a Montecchiek s a Capellettiek viszlya ketts ngyilkossgba torkollik.
Egy msik olasz, Matteo Bandello 1554-ben megjelent novellja szabadon tdolgozta ezt a trtnetet.
Az rst Pierre Boisteau de Launay lefordtotta francira, s bekerlt Francois de Belleforest Histoires Tragiques (Tragikus histrik) cm gyjtemnybe is (1559).
A francia vltozatot 1562-ben Arthur Brooke Romeus and Juliet cmmel versben, 1567-ben pedig William Paynter The Palace of Pleasure (A gynyr palotja) cmmel przban angolra fordtotta.
Brooke azt rja, hogy ugyanezt a cselekmnyt “nemrg ltta sznpadon", ezrt a tudsok felttelezik, hogy Shakespeare esetleg egy mig elveszett darabot adaptlt, br remekmve pontosan kveti Brooke verses elbeszlst.
Hborskod itliai csaldok
Br Rme s Jlia alakjt szinte bizonyosan az irodalmi kpzelet szlte, a tragdia kerete - a csaldok hborja - valsgos. A Montecchi s a Capelletti nevek (Shakespeare-nl Montague s Capulet) sem Da Porto lelemnyei. Dante Allighieri emlti hborsgukat az 1320-ban befejezett Isteni sznjtkban, a purgatriumi szn hatodik cantjban:
Jjj, nzd, kegyetlen, hogy nyg elnyomottan a h nemessg: lgy bajukra balzsam !
De az irodalomkutatk minden eddigi fradozsa kudarcot vallott, hogy brmifle trtnelmi utalst talljanak a valsgos Montecchik s a Capellettik viszlyra.
Egy Olin H. Moore nev amerikai trtnsz sajtos megoldst javasolt a rejtlyre: “Az ltalnos rtelmezssel ellenttben a Montecchi s a Capelletti nem csaldnevek, hanem politikai prtok csfnevei" - rta 1930-ban.
Moore vlemnye szerint e prtok valsznleg a ks kzpkori Itlia egymssal folytonosan vetlked kt nagy prtjnak, a guelfeknek s a ghibellineknek a helyi frakcii lehettek.
A guelfek neve a nmet Welf szbl szrmazik, k szvetsgi llamot szerettek volna Itliban, melynek ln a ppa ll.
A ghibellinek a Hohenstaufen-dinasztia si fszkrl kaptk nevket, s a nmet-rmai csszrt tmogattk abban a trekvsben, hogy egsz Itlira kiterjessze hatalmt.
A XII. szzad kzeptl egszen a XIII. szzad msodik felig tart s Eurpt sjt nemzetkzi konfliktus a ksbbiekben jelentktelen helyi civakodss korcsosult.
A ghibellinek egyik csoportja a Vicenza melletti Montecchio Maggiore utn kapta a Montecchi nevei, ahol els gylsket tartottk, s sikeresen befolysa al vonta a mintegy tven kilomterre nyugatra fekv Verona guelf uralkodjt. Arrl azonban nincs adat, hogy a Montecchik valaha is sszetkzsbe kerltek volna a cremonai ghibellinekkel, a Capellettikkel, akik jellegzetes kis kalapjukrl, olaszul cappellettjukrl kaptk a nevket.
Hogyan lett a kt helyi prtbl kt gyllkd veronai csald ?
A dologban valsznleg Dante korai kommenttorai hibztathatk, akik a prtokra vonatkoz utalst csaldnevekknt rtelmeztk. Luigi da Porto a legknyelmesebb megoldst vlasztotta, amikor 1524-ben megrta Rme s Jlia stpusnak trtnett. Tle aztn egyenes szl vezet a francia s angol tltetseken t egszen William Shakespeare-ig.
A halhatatlan szerelmesek
A bjos szakolasz vroska, Verona ltogati nem gytrik magukat a problma megoldsval, hogy ott lt-e valban Rme s Jlia. Legtbbjk egyszeren elfogadja a mest, amikor belp a Palazzo di Capuletti kapujn, s megll az erkly eltt, ahol Shakespeare feledhetetlen szerelmi jelenete jtszdik.
A San Francesco-kolostorban elhiszik, hogy a titkos eskv helysznn llnak, az sem zavarja ket, hogy karthauzi szerzetesek ltek benne, Lrinc bart pedig ferences rendbeli volt. Egy olyan kertben, mint a kolostor, Lrinc bart igazn gyjthette a fveket, amibl elksztette Jlia italt.
A turistk vgl elmorzsolnak egy knnyet a homlyos, bolthajtsos kriptban, ahol lltlag a szerelmeseket elrte a hall.
Kit rdekel, hogy bizonythat-e, hogy valban ltek a szerelmesek ?
Ami szmt, az William Shakespeare lngelmje, aki halhatatlann tette ket |