Lyonesse
Kzpkori mondkban olvashatunk egy hajdanvolt fldrl Anglia dlnyugati cscsn tl. Ha az ember Land's Enden (sz szerinti fordtsban: vilg vge) ll, s tiszta, derlt idben a Scilly-szigetek fel nz, knnyen elkpzelheti, hogy kzttk valaha egy virgz orszg terlt el. Az angol klt, Alfred Lord Tennyson szavaival lve ez volt "Lyonesse eltnt fldje, ahol ma a Scilly-szigetek kivtelvel nincs ms, csak a bsz tenger". De Lyonesse volt-e valaha is tbb egy klt romantikus lmnl ?
A vilg klnbz tjain, zsiban, Afrikban, a Csendes-cen szigetein s az amerikai kontinensen, szmos np kltszetben megjelenik egy nagy rvz emlke. A nyugati vilgban a legismertebb a Teremts knyvben lert Vzzn, melynek trtnete az si Mezopotmibl szrmazik. Klns mdon Afriknak nincs a vilgot elnt znvzrl szl legendja. Ahogy a nprajzkutatk szerint Nyugat-Eurpnak sem volt, mg a mezopotmiai mtosz grg vltozata, Deukalin s Prrha legendja, valamint a bibliai vltozat, No trtnete el nem jutott a kontinensre.
Eurpnak ehelyett inkbb egy helyi rvzrl szl mondja lehetett. Ezt az rvizet azonban nem az es okozta, hanem a tenger behatolsa a szrazfldre, amit taln fldsllyeds kvetett. gy szlethetett meg az Atlantisz legendhoz hasonl "eltnt fld" trtnete. J nhny ilyen mese maradt fenn a kzpkorbl s a ksbbi idkbl klnsen Nagy-Britannia s a franciaorszgi Bretagne partjai mentn. Az "eltnt fldek" leghresebbje ktsgtelenl az Arthur-mondakr rszt kpez Lyonesse…
Hogyan pusztult el Lyonesse ? Worcesteri Vilmos 15. szzadi, Itinerary cm munkjban tallhatjuk a legkorbbi rsos utalst a Cornwall partjainl eltnt fldrl. Ezt rja, "...erdk s mezk s 140 plbniatemplom, elsllyedt valamennyi a Mount s a Scilly-szigetek kztt." Magt az elrasztott fldet azonban nem nevezi meg…
Taln Richard Carew, cornwalli rgisgbvr volt az els, aki az Arthur mondakr Lyonesse-vel azonostotta ezt a tengerbe veszett fldet. Errl szl rsa William Camden Britannijban jelent meg, majd ksbb sajt munkjban, a Cornwalli Szemlben (1602). Ebben azt olvashatjuk, "s a kizdul tengerr elmosta vala Lyoness egsz fldjt, a klnfle birtokokkal egytt, melyek nem kis terletek valnak. Hogy egy ilyen Lyoness valban ltezett, tanjelek bizonytjk, a kzel 30 mrfldnyi trsg Land's End s a Scilly szigetek kztt mind a mai napig megrizte nevt a kelta nyelvben Lethosow -, s 40-60 lnl sehol sem visz mlyebbre, ez pedig szokatlan dolog a tenger birodalmban…"
St mi tbb, a Land's End s a Scilly-szigetek kztt flton fekv, Seven-Stonesnak nevezett sziklacsoport ltal hatrolt terlet kelta neve Tregva, azaz lakhely. A halszok lltlag ajtk s ablakok darabjait hztk itt ki a vzbl. A Carew idejben kzszjon forg, Lethosow-rl szl mese gy tartja, hogy egy Trevilian nevezet frfi egy fehr l htn meneklt meg, pp csak megelzve a hullmokat. A kzhit szerint ez az rtelmezse a Trevelyan csald cmernek, melyen egy l lthat, amint kiemelkedik a tengerbl…
Az Arthur-legendban Lyonesse Trisztn, Mark kirly unokaccse, s Mark felesgnek, Izoldnak a szerelme, hazjnak a neve. Mivel Mark Cornwall kirlya volt, Carew vagy egy msik szerz felttelezte, hogy a cornwalli "eltnt fld" s Lyonesse egy s ugyanaz. A kzpkor kutatk azonban ezt tvedsnek tartjk, s gy vlik Lyonesse Trisztn hazja korbbi nevnek hibs alakja. Az eredeti nv a Loenois, a jelenlegi Lothian Skciban. Ez a helymeghatrozs megfelel annak a tnynek, hogy a Trisztn nevet egy 8. szzadi pikt herceg viselte (a piktek, hajdan szak s kelet Skciban l npek voltak).
Azzal, hogy Cornwall elsllyedt fldjt Lyonesse-szel azonostottk, mris az Arthur-mondakr megvilgtsba kerlt. j sszefggsek szlettek. Alfred Lord Tennyson oda helyezte Arthur camelot-i udvart, a misztikusok pedig biztosra vettk, hogy megltjk, vagy ltomsknt mr meg is jelent elttk Lyonesse, amint Land's Enden tl kiemelkedik a habokbl.
A legenda igazsgmagva
Akrcsak Atlantisz, Lyonesse is fontos szimblumm vlt, a letnt aranykor s a jelennl dicsbb kelta mlt utni vgyds jelkpe. De altmasztja-e a valsg a mondt ? William Borlase comwalli trtnsz 1753-bl szrmaz rsban a Scilly-szigetek Satuson Flats homokpadjnl a tengerbe vezet ksorokra hvja fel a figyelmet, ezeket egy elsllyedt fld nyomainak tartja. Mivel a szntfldeket elvlaszt kkertsekhez hasonltanak, emberi kz mvnek vltk ket, s az 1920-as vekben felmerlt az az elgondols, hogy valban si, bronzkori mezsgyk.
A mai oceanogrfusok ellenben a kvetkezt lltjk, ahhoz, hogy egykor megmvelt fldek vz al kerljenek, a tenger szintjnek legalbb 3,7 m-t kellett emelkednie az elmlt 3000 v sorn. Ez nem ll sszhangban a Nagy-Britannia krli tengerszintvltozsokrl szerzett jelenlegi ismereteinkkel…
Sokkal valszerbb az a teria, mely szerint a "mezsgyk" halcsapdk voltak, s csak aply idejn bukkantak el. Ha ez igaz, akkor nem egyedl a ksorok utalnak arra, hogy a Scilly-szigetek bizonyos terletei a tengerbe merltek. A St. Martin, Little Arthur s Tean-szigetek partszeglyn rszben vz al kerlt, si lakhelyet krlvev kgyrk s srregek tallhatk, melyekrl gy tartjk, hogy a rmai idkben hdtotta el ket a tenger… S valban, az kori szerzk egszen a 4. szzadig, mint egy (vagy lnyegileg egy) szigetrl beszlnek a Scilly-szigetekrl. De ilyen nagy terletet rint fldsllyeds a vaskorban csak nagyon lassan mehetett vgbe Nagy-Britannia partjainl. A sllyeds minden bizonnyal fokozatosan s idszakosan trtnt, nem egyetlen megrz esemny sorn, melynek egy ember szemtanja lehetett, amire emlkezhet s elmeslheti utdainak…
Taln ez a Land's Endtl 32 km-re dlnyugatra elhelyezked szigetcsoport minden, ami a vzsznn maradt Lyonesse elpusztult fldjbl. A Scilly-szigetek partszeglyn rgmlt idkbl szrmaz, figyelemre mlt romok tnnek el aply idejn…
A kelta kapcsolat
Lethosow / Lyonesse legendjnak megvan a Bretagne-i prja, itt, a Douarnenezi-bl mlyn fekszik ugyanis Ker-Is nagy mlt vrosa. Csak Gradlon kirly meneklt meg az r ell, Trevilianhoz hasonln egy fehr l htn. Mindkt mese 6. szzadi hskhz fzdik, s mindkett a kelta vilghoz tartozik. Noha a kelta terleten ez id tjt lezajl kiterjedt rvzre nincs bizonytk, trtnhetett egy helyi katasztrfa, melyet a kivtelesen magas daglyszint okozott, mint amilyennek Anglia keleti partja volt tanja 1953-ban.
Lehetsges, hogy a Bretagne-i Mont St. Michel-aptsg szerzetesei hoztk magukkal az rvz trtnett, amikor Cornwallban megalaptottk testvrkzssgket, a St. Michael's Mountot.
Akrhonnan ered is a mese, nem nehz elhinni, hogy volt egyszer egy rvz, melyet, akrcsak valamennyi katasztrft, felnagytottak, eltloztak az elmonds sorn, az elsllyedt falubl vros lett, a vrosbl vgl egy egsz kirlysg… Az emberek elfelejtettk, hol is trtnt pontosan, s oda helyeztk, ahol a "bizonytk" vz al kerlt "pletek" alakjban megvolt. s hogy mikor trtnt ? Nos, termszetesen a "mesk idejn", a kelta hskorban, Arthur, Gradlon s Trisztn korban...