Robinson Crusoe
Robinson Crusoe csaknem hrom vszzad ta izgatja az olvask milliinak kpzelett a vilg minden tjn. Kevesen tudjk, hogy a rendkvli kalandor alakjt rja hs-vr emberrl mintzta.
Ez a vilgirodalom egyik legdbbenetesebb pillanata. Egyik nap dl fel a lakatlan szigeten kborolva, ahol mr tbb mint kt vtizede magnyosan l, Robinson egy meztelen emberi lb nyomt pillantja meg a homokban.
“gy megdbbentem, mintha villm csapott volna le mellettem - rja Daniel Defoe 1719-ben megjelent regnynek hse.
- Kptelen vagyok elmondani, felzaklatott kpzeletem hny alakot varzsolt elm, hny vad gondolat rohant t agyamon ..."
E megrzkdtats utn, amely a knyv kzepe tjn ri a magnyos hajtrttet, tovbbi kalandok kvetkeznek, melyek sorn megment egy bennszlttet a kannibloktl, s tallkozsuk napjrl elnevezi Pnteknek. Crusoe azonban ekkor mr tl van legnagyobb kalandjain. A sikeres angol keresked fit vonzotta a tengerek romantikja. Szigeti kalandja eltt mr csaknem lett vesztette egy tengeri viharban, trk kalzok fogsgba esett, akik eladtk rabszolgnak, majd megszktt, s Brazliba kerlt, ahol ltetvnyes lett belle, vgl afrikai rabszolgkkal kezdett kereskedni. Egyik rabszolga-keresked tjn hajja ztonyra fut a dl-amerikai Orinoco foly torkolatnak kzelben. A hajtrsben mindenki elpusztul, t azonban partra veti az egy szemmel lthatan lakatlan szigeten.
Puritn erklcsi elvek
Defoe eltt egyetlen szerz sem vette a btorsgot, hogy egy magnyos hsrl knyvet rjon. Crusoe megprbltatsainak lersval a brit erklcst akarta dicsteni. Robinson nem esik ktsgbe, hanem azonnal hozzfog a vad sziget “civilizls"-hoz. Nem htrl meg a kemny munka ell s mindig megtallja a praktikus megoldst. Gabont termeszt, btort kszt, vadkecskt s papagjt szeldt, s mg a fazekasmestersgbe is beletanul. Ennl is sokkal fontosabb, hogy nem veszti el keresztny hitt, minden reggel s este megkszni Istennek, hogy nem engedte a hajtrskor vzbe flni. Defoe, maga is rendthetetlen kzposztlybeli protestns, a magnyos let ressgvel szembesti hst, amikor felteszi a krdst: “Mi vagyok n, s mi a tbbi llny, szeldek s vadak, emberek s ragadozk ? Mibl lettnk mindannyian ? "Robinson Crusoe vlasza sajt krdsre vgs soron az, hogy minden let, minden ltezsforma Isten akaratt fejezi ki, s hogy a fldi boldogsg nem ms, mint felttel nlkli belenyugvs a Gondvisels szndkaiba.
Defoe maga erejre tmaszkod hse h marad a protestns etika elveihez, trtnete mintegy elrevetti a XVIII. szzad politikai esemnyeit, a kzposztly ltszmnak, jltnek s hatalmnak gyarapodst. Bizonyos rtelemben Robinson Crusoe az idelis demokrata elfutra, aki ppgy hisz magban, mint a j s rossz kztti vlaszts fontossgban.
Az olvaskat azonban a trtnet bvli el, a maga naturalista, meggyz rszleteivel. Br Defoe azt sejteti, hogy sajt lmnyeire tmaszkodott, ezt csak szimbolikusan rti. Az megprbltatsainak sznhelye nem egy tvoli, lakatlan sziget, hanem a hatalmas s srn lakott Anglia volt, ahol egsz letn t zaklattk hitelezi s politikai ellenfelei. Ahogy egy szellemes kupljban rja:
Senkivel tbbet nem fordult a szerencse
Tizenhromszor voltam gazdag s szegny.
Kudarcai kz tartozott egy tgla- s tetcserpgyr elvesztse is. Lehet, hogy ez a tevkenysge inspirlta a knyv azon lapjait, amelyeken hse felfedezi, hogy lehet cserpednyeket kszteni egy lakatlan szigeten. Defoe-t politikai termszet srtsekrt hrom zben tltk pellengrre, de hetyke Himnusz a pellengrhez cm versvel maga mell lltotta az embereket. Az egybegyltek pohrkszntket mondtak az r tiszteletre, s virgokkal dsztettk a szrny bnteteszkzt. A rendkvl termkeny jsgr, esszista s pamfletr csak tvenkilenc ves korban, tbb mint tszz cikkel a hta mgtt fordult a regnyirodalom fel.
Egy ldnyi civilizci
Fordulpontot jelent mvt bizonyos mrtkig kortrsnak, egy bizonyos Alexander Selkirknek kalandjaira alapozta, akinek izgalmas megmeneklst A Cruising Voyage Round the World (Keresztl-kasul a vilg krl) cmmel Woodes Rogers adta kzre.
Selkirk, egy skt cipsz hetedik fia inkbb tengerre szllt, mintsem megvrja, hogy brsg el lltsk templomban tanstott illetlen viselkedse miatt.
1704 vgn a William Dampier parancsnoksga alatt hajz flotta matrza volt. Valamilyen okbl annyira megharagudott a haj kapitnyra, hogy kvetelte, tegyk partra a Chile partjainl fekv Juan Fernandez szigetcsoport egyik lakatlan szigetn. Mieltt a haj otthagyta volna, Selkirk meggondolta magt, s knyrgni kezdett, hogy mgis vegyk vissza a fedlzetre, de a kapitny hajthatatlan maradt.
A kvetkez ngy vben a partra tett skt a tengerszldjban lv legszksgesebb kszletekre tmaszkodva, egyedl lt. Nhny ruhadarab, egy kevs lelmiszer, egy font dohny, egy-egy muskta, balta, st s ks volt minden vagyona. Lehet, hogy a bosszantsra, de navigcis eszkzket s knyveket is hagytak nla. Selkirk beszmolja szerint azonban magnyban legnagyobb kincse a Biblia volt. Crusoe is hasonl alapvet kszletekkel rendelkezett, amelyek segtsgvel tutajt csolhatott, hogy a ztonyra futott hajrl jabb trgyakat hozzon, kztk hrom Biblit. A szigeten tlttt idejnek htralev rszben vgig nagy gonddal tanulmnyozta a Szentrst.
Robinsonhoz hasonlan Selkirk is tallt termszetes desviz forrsokat s vadkecskket a szigeten. Radsul diszn- s csirkehssal is kiegszthette egzotikus gymlcskbl s halbl ll trendjt.
Br nyomasztotta a magny, a lelemnyes kalandor kieszelte, egy rgi szget hasznlva t gyannt, hogyan varrjon magnak j ruhkat vadkecske brbl. cska harisnybl s egy darab vszonbl nyert crna segtsgvel j inget fabrikl magnak. Regnybeli sorstrshoz hasonlan Selkirk is fbl eszkblt pleteket, ahol alhatott s fzhetett, s fenyfadarabok sszedrzslsvel tzet csiholni is megtanult.
1709-ben Rogers mentette meg, aki egy dltengeri expedcit vezetett, melynek navigtora Dampier volt. Rogers a helyettesv tette Selkirkt, ksbb mg egy zskmnyolt haj, a The Increase parancsnoksgt is rbzta. Amikor Selkirk hazatrt szlfldjre, bartai alig ismertek r. Beszltk, hogy egy barlangot sott magnak, s hossz rkat tlttt odalent, meditciba merlve. Szemmel lthatan visszasrta magnyos lett a Csendes-cen kis szigetn. A btor skt 1721ben a tengeren lelte hallt.
Ottfelejtve a kapkodsban
Ez id tjt maga Dampier is beszmol egy msik hajtrttrl New Voyage Round the World (jabb utazs a Fld krl) cm, 1697-ben megjelent knyvben. Az elz vtized elejn ugyanazon szigetek krl kalzkodott, ahol ksbb Selkirkt partra tettk.
Nhny matrzt partra kldte friss vzrt s nmi lelemrt. Vratlanul egy ellensges spanyol fregatt tnt fel, s baljslatan kzeledett az angol hajhoz. Dampier emberei rohanvst visszatrtek hajjukra, s sietve elvitorlztak.
A nagy riadalomban mindenki megfeledkezett arrl a kzp-amerikai miskito trzsbeli hsges indinrl, aki vadkecskre vadszva beljebb merszkedett a szigeten. A prul jrt indinnal csak az ppen nla lev trgyak maradtak, de lelemnyessge mgis letben tartotta. Egyik nyersanyagforrsa a puskja volt. Kovakvel s acllal tzet csiholt, azon felhevtette puskja csvt, hogy kisebb darabokra trhesse. E darabokbl szigonyt, horgokat, lndzsahegyeket s egy frszt ksztett. Fkabrbl horgsz-zsinrt s szjakat hastott.
Selkirkhz s a kitallt Robinsonhoz hasonlan ez a lelemnyes hajtrtt is kunyht ptett magnak, s vadkecskre vadszott. Kecskebrrel fedte be otthont, s ruht is abbl szabott magnak. Hrom v telt el, mire Dampier visszatrt rte s megszabadtotta.
A Paradicsom foglya
Defoe harmadik, letbl mertett forrsmunkja a londoni Robert Knox 1681-ben megjelent emlkirata, az An Historical Relation of the Island of Ceylon (Trtnelmi beszmol Ceylon szigetrl) lehetett. Knoxot akarata ellenre hsz ven t a ceyloni (Sri Lanka-i) Kandyan kirlysgban tartottk. Az egzotikus nemzeti viselet, a hegyek s a harminc mter magas trpusi erdk szpsgnek lersa elbvlte az olvaskznsget.
1659-ben, tizenkilenc ves korban Knox apjval s ms kereskedkkel egytt a ceyloniak fogsgba esett. Rabsguk azonban szokatlanul kellemesen telt. Korltozs nlkl, szabadon mozoghattak a szigeten, hzat pthettek maguknak, csak a partot nem kzelthettk meg, ahonnan megszkhettek volna. Knox azonban egy ltetvnyt ltestett, nhny trsa helybli nt vett felesgl.
Robert Knox azonban egyetlen pillanatra sem adta fel szksi terveit, egy kicsiny faluban lt, s visszautastotta a kirly unszolst, hogy vllaljon tisztsget az udvarnl. Vgl egy bartjval egy zleti t rgyn a szigeten tvgva sikerlt kijutniuk a partra, ahol egy hazafel tart brit haj felvette ket a fedlzetre.
Br a ceyloni zsarnok szigor volt, ha feldhdtt, s a sziget trsadalma merev kasztrendszeren alapult, Knox megfigyelsei azt bizonytjk, hogy Ceylonban bks s civilizlt volt az let. Crusoe legborzalmasabb lmnyt, a lakatlannak vlt szigeten ltott emberevst Defoe tengerszek szbeli elbeszlsbl mertette.
Egy jelentktelen eld
Brmily hatsok befolysoltk, Defoe mve tarts vonzerejnek titka a szerz sajtos zsenialitsban rejlik. ltalnosan ismert tnyek nyersanyagbl olyan eredeti mvet hozott ltre, hogy ma t tartjk az angol regny atyjnak.
Daniel Defoe teljestmnynek nagysga mg sokkal szembetlbb, ha egy, tizenegy vvel a Robinson Crusoe eltt megjelent - a hajtrsekrl s a csendes-ceni szigetek romantikjrl szl szrvnyos beszmolk alapjn sszetkolt - nagyobb llegzet mvel hasonltjuk ssze.
Hendrik Smeeks holland szerz fiatal hse, Texel egyedl tallja magt egy szigeten. A tallkony s btor Robinsontl eltren nem tud szembenzni a helyzet kihvsval, s fokozatosan sszeomlik.
Defoe hse nemcsak hogy a sziget ura lesz, hanem olyan nbizalommal s magtl rtetdd knnyedsggel teszi ezt, hogy sok olvasban Crusoe brtne, a lakatlan sziget egyenesen paradicsomi kpzeteket keltett. Mrpedig, ha az volt, Crusoe tette olyann.
Serious Reflections (Komoly szrevtelek) cm mvben Defoe azt fejtegeti, hogy vilghr hsnek bezrtsga az olvaskat arra a szellemi elszigeteltsgre emlkeztette, amelyet tlnk mindannyian, mg a legzsfoltabb vrosok laki s a legtevkenyebb letet l emberek is. Akr az effle szimbolikus rtelmezs lehetsge, akr Crusoe mersz kalandjai, akr a kett kombincija miatt, mindenesetre a kritikusok Defoe felejthetetlen knyvt a llektani s fizikai realizmus mestermvnek tartjk. Taln ezrt olyan ers a ksrts, hogy a knyv cselekmnyt megtrtnt esemnynek higgyk. Szeretnnk elhinni, hogy minden emberi lnyben eleve annyi lelkier s lelemnyessg lakozik, mint Robinsonban, a hajtrttben.